قالب وردپرس افزونه وردپرس

حق مولف و مهندسی فرهنگی در عرصه کتاب ـ گفتگو با فرهنگ امروز

محمد سرشار در گفتگو با فرهنگ امروز
محمد سرشار در گفتگو با فرهنگ امروز

فرهنگ امروز: محمد سرشار، فعال حوزه‎ی فرهنگ و هنر و مدیر سابق انتشارات کانون اندیشه جوان؛ در پاسخ به پرسش فرهنگ امروز، مبنی بر این که نقطه‎ی آسیب در حقوق ناشر و مولف کجاست که به اعتراضات بسیاری در بازار فرهنگی کشور منجر شده است، گفت: اشکال اساسی برمی‎گردد به روابط بین اشخاص که ذیل قانون مدنی قابل تعریف است. مشکلی که وجود دارد این است که مولفین و ناشران در یک چارچوب حقوقی مناسبی که منافع دو طرف را تامین کند و در شرایطی که ممکن است اختلافی پیش بیاید راه حل‎هایی را برای حل منازعه پیش‎بینی کرده باشد، وجود ندارد. و مواقعی که این ارتباط از حالت تفاهم ناشر و مولف خارج می‎شود و به اختلاف می‎انجامد این عدم استفاده از این چارچوب‎های حقوقی مناسب، خودش را نشان می‎دهد. مثل اعتراض‎هایی که مولفان نسبت به تجدید چاپ کتاب‎شان بدون اطلاع آن‎ها دارند.

وی گفت: در سه دوره پیش یعنی در دوره‎ی دکتر پرویز که معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر عهده داشتند از ناشران خواسته می‎شد زمانی که می‎خواهند کتاب جدیدی به چاپ برسانند یک نسخه از تصویر قرارداد خود را با مولف ضمیمه‎ی درخواست خود کنند تا وزارت ارشاد مطمئن شود این کتاب‎ها در یک چارچوب حقوقی مشخصی به انتشار می‎رسد. ولی متاسفانه در دوره مدیریت احمد دری این قید با یک توجیه نامناسب و غیرموجه‎ای برداشته شد و فرصت سوءاستفاده برای ناشران از این قضیه نیز به وجود آمد.
محمد سرشار در پاسخ به این سوال که وظیفه‎ی وزارت ارشاد در این امر چیست، گفت: رابطه‎ی مولف و ناشر یک رابطه‎ بین دو شخصیت مدنی است. و ارشاد در این زمینه مداخله‎ای نمی‎تواند انجام دهد. یعنی ممکن است یک مولف اثر خود را به رایگان به ناشری واگذار کند، ممکن است مبلغی را در مقابل آن مطالبه کند و اصلا ممکن است در انتشار کتاب سرمایه‎گذاری داشته باشد. این مسائل بستگی به اراده‎ی دو طرف دارد.
او افزود؛ به نظر من وزارت ارشاد دو کار باید انجام دهد. یکی این است که با ارائه نمونه قراردادها، حالت‎های مختلفی که ممکن است وجود داشته باشد را برای‎شان به عنوان پیش‎نویس، قراردادهای مناسبی بنویسد و در اختیار مولفان و ناشران قرار دهد. این در واقع یک اقدام پیش‎گیرانه است.
وی ادامه داد؛ ممکن است خیلی از ناشران ما مشاوران حقوقی مناسبی نداشته باشند یا مولفان و نویسندگان ما وکیلان خوبی نداشته باشند. این پیش‎نویس قراردادها، کمک می‎کند که با اطمینان بیش‎تری نسبت به انعقاد قراردادها اقدام شود.
سرشار تصریح کرد؛ در هر سه حالت بین ناشر و مولف یعنی چه به صورت واگذاری اثر باشد، چه دریافت حق‎تالیف باشد و چه سرمایه‎گذاری در انتشار اثر، سه نمونه قرارداد ما داشته باشیم. این یک اقدام پیش‎گیرانه است که باید از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گیرد.
محمد سرشاروی در ادامه افزود؛ اقدام نظارتی وزارت ارشاد نیز این‎گونه می‎تواند باشد که مثل دوره‎ی قبل مطمئن شود که رابطه‎ی حقوقی بین ناشر و مولف به شکل درستی ایجاد شده است و نشانه‎ی ایجاد این رابطه هم گرفتن یک تصویر از قراردادی هست که بین دو نفر منعقد شده است. او گفت: این قرارداد بعدا می‎تواند در دعاوی حقوقی مورد استناد ناشر یا نویسنده قرار گیرد. وی در ادامه نیز بیان داشت؛ چون یک نسخه‎ی قرارداد در دست ارشاد موجود است احتمال جعل و دست بردن در آن هم کم‎تر است.
محمد سرشار در این‎باره که جز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کدام نهاد یا سازمانی می‎تواند در حل این معضل کارآمد باشد، گفت: یکی از جاهایی که باید در این امر دخیل باشد قوه‎ی قضاییه است. قوه‎ی قضاییه در هیات حل اختلاف و هم در شعبی از دادگاه‎ها که قرار است به این دعاوی رسیدگی کند باید گروه‎های متخصص در زمینه نشر کتاب مشخص کند. مثلا در قوه‎ی قضاییه شعبی داریم که به طور تخصصی به جرایم رایانه‎ای رسیدگی می‎کند، یا به طور تخصصی به جرایم در حوزه‎ی مواد غذایی و خوراکی‎ها رسیدگی می‎کند. همین اتفاق باید در عرصه‎ی کتاب نیز بیافتد.
محمد سرشار در ادامه‎ی بحث خود عنوان کرد؛ در قوه‎ی قضاییه شعبی است که به کلیت هنر می‎پردازد و رسیدگی می‎کند. شاید لازم باشد در حوزه کتاب مستقل از دیگر گروه‎ها عمل شود. چون حجم کاری آن زیاد است. چیزی در حدود ۷۰ هزار عنوان کتاب ما داریم که در حوزه‎ی سینما و بقیه‎ی عرصه‎ها، تعداد آثاری که تولید می‎شود زیر ۱۰۰ عنوان است. طبیعتا با یکدیگر قابل قیاس نیستند. این وظیفه قوه‎ی قضاییه است.
او هم‎چنین افزود؛ کار دیگری که قوه‎ی قضاییه در این زمینه می‎تواند انجام دهد این است که مشاوره‎ی حقوقی به مولفین و ناشران بدهد و به آن‎ها در این زمینه کمک کند. این اقدام باید در هماهنگی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اتفاق بیفتد. و با بررسی پرونده‎هایی که در این زمینه در قوه‎ی قضاییه تشکیل شده است، می‎توان نقاط ضعف و آسیب‎هایی که در قرارداد بین مولف و ناشر وجود دارد را شناسایی کرد و با اطلاع‎رسانی به هر دو طرف از تکرار آن جلوگیری کرد. این هم یک اقدام مشترک است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و قوه‎ی قضاییه می‎توانند انجام دهند.
این فعال حوزه‎ی فرهنگی و هنری در پاسخ به این سوال که آیا ضعف از سند قراردادها است که باعث شده وزارت ارشاد در این قضیه دخالتی نداشته باشد یا مشکل چیز دیگری است، گفت: این قضایا به صنعت مهندسی فرهنگی کشور برمی‎گردد یعنی مشکل ذاتی است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شان سیاست‎گذاری ندارد. همین طور شان تصدی‎گری در حوزه‎ی فرهنگ را نیز ندارد. بلکه باید سیاست‎های شورای عالی انقلاب فرهنگی را اجرا کند. و قسمت برنامه‎ریزی، حمایت و نظارت و کنترل را برعهده بگیرد.
او افزود؛ وزارت ارشاد شان نظارتی خود را کم‎رنگ کرده است و با درگیر کردن خودش در مساله‎ی تصدی‎گری حوزه‎ی فرهنگ، نیروی و سرمایه انسانی و نیز بقیه‎ی منابع خود را در عرصه‎هایی به مصرف می‎رساند که برای آن اولویت راهبردی ندارد. این مشکل باعث می‎شود که اگر شما به وزارت ارشاد مراجعه کنید، ممکن است پاسخ بشنوید که ما بودجه و نیروی لازم برای این کار را نداریم. در حالی که این جز وظایف ذاتی این وزارت‎خانه است.
او عنوان داشت؛ به جای این‎که وزارت ارشاد چاپ‎خانه یا انتشارات داشته باشد و نیز به جای این‎که خودش دست به تالیف کتاب و آثار شبیه این بزند و آن‎ها را منتشر کند و در فروشگاه‎ها حتا به فروش برساند، باید این را به بخش خصوصی واگذار کند و خودش سه شان برنامه‎ریزی، حمایت و نظارت را برعهده بگیرد. اگر این اتفاق بیافتد منابع وسیعی از منابع انسانی و منابع مالی لازم برای اجرای آن شان نظارتی در دسترس خواهد بود .
محمد سرشار در انتها افزود؛ این مباحث به ارتباط ناشران و مولفان برمی‎گردد. ولی به طور کلی مساله حقوق مولف در ایران ایرادهای اساسی‎تری دارد که در فرصت دیگر به آن می‎پردازم؛ مثلا آیا ما باید به کنوانسیون‎های بین‎المللی در این امر (حقوق مولف) ملحق شویم یا خیر.

مطلب پیشنهادی

سرشار: پیشرفت‌ فن‌آوری در حوزه کتاب ناشران را با چالش مواجه می‌کند – خبرگزاری فارس

محمد سرشار گفت: پیشرفت‌های فن‌آوری در حوزه کتاب چالش‌هایی را ایجاد می‌کند که این چالش‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *