قالب وردپرس افزونه وردپرس

هشدار درباره سیطره نمادهای فرهنگ مهاجم در لوازم تحریر کودکان و نوجوانان ایرانی ـ گفتگو با خبرگزاری فارس

رئیس حوزه هنری کودک و نوجوان گفت: بازار لوازم تحریر کودکان و نوجوانان ایرانی، در سیطره نمادهای فرهنگ مهاجم است.
محمد سرشار رییس حوزه هنری کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس گفت: در حالی که نظارت بر کتاب‌ها، فیلم‌ها، پویانمایی‌ها و … با سازوکارهای مشخص قانونی اعمال می‌شود، متاسفانه بازار لوازم تحریر، به حال خود رها شده و براساس محصولات موجود در بازار می‌توان گفت عملاً نظارتی بر جنبه‌های فرهنگی لوازم تحریر نمی‌شود.
سرشار افزود: لوازم تحریر از اقلامی هستند که حامل نمادهای فرهنگ محسوب می‌شوند و به دلیل عدم نظارت بر این عرصه، شخصیت‌ها و نشانه‌های فرهنگ مهاجم غربی، بر اغلب لوازم تحریر مسلط شده‌اند. این مشکل اکنون به مرحله‌ای رسیده که بتوان آن را وضعیت بحران نامید.
وی اعلام کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از شخصیت‌های برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای، به بازار اقلام مورد نیاز کودک و نوجوان وارد شده‌اند و به دلیل آشفتگی در نظارت بر کارکردهای فرهنگی لوازم تحریر، مقابله‌های قانونی با این هجمه فرهنگی در عرصه‌های گیرنده‌های ماهواره‌ای، فضای مجازی و …، کم‌اثر شده است.
سرشار اظهار داشت: نه تنها شخصیت‌های آثار هنری غیرمجاز، طرح جلد دفاتر مشق و جامدادی و دیگر لوازم تحریر را به تسخیر خود درآورده‌اند بلکه در مرحله‌ای هشدارآمیزتر، نشانه‌ها و نمادهای غیراخلاقی و گاه جنسی، از طریق لوازم تحریر، فضای ذهنی کودکان و نوجوانان را شکل می‌دهند.
رییس حوزه هنری کودک و نوجوان اضافه کرد: به دلیل ناآگاهی خانواده‌ها از کارکردهای مخرب این شخصیت‌ها، نشانه‌ها و نمادها در فرآیند تربیت کودک و نوجوان، لازم است در یک تلاش جمعی میان مسؤولان، فعالان اقتصادی، انجمن‌های اولیا و مربیان و خانواده‌ها، به این آسیب فرهنگی در بازار لوازم تحریر، واکنش لازم نشان داده شود تا ضمن حمایت از تولیدکنندگان ایرانی‌ای که به کارکردهای فرهنگی فعالیت اقتصادی خود توجه دارند، جلو گسترش این آسیب گرفته شود.
محمد سرشار در پایان گفت: با توجه به زمان کم باقی مانده تا آغاز تولید لوازم تحریر برای سال ۱۳۹۲، می‌توان امید داشت که با افزایش آگاهی اجتماعی در این زمینه و ایجاد حساسیت در دست‌اندرکاران بازار لوازم تحریر، روند نزولی این آسیب فرهنگی از همین سال آغاز شود.
نشانی اصل خبر

مطلب پیشنهادی

سرشار: پیشرفت‌ فن‌آوری در حوزه کتاب ناشران را با چالش مواجه می‌کند – خبرگزاری فارس

محمد سرشار گفت: پیشرفت‌های فن‌آوری در حوزه کتاب چالش‌هایی را ایجاد می‌کند که این چالش‌ها …

یک دیدگاه

  1. دفتر نقاشی و تحریر “ایام” جایگزین مناسبی برای این آثار مبتذل در عرصه ایجابی هستند
    بد نیست یک معرفی هم شما بکنید
    http://www.teribon.ir/archives/121289/%D8%AF%D9%81%D8%AA%D8%B1-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D8%B7%D8%B1%D8%AD%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%B4%DB%8C-%D8%B9%DA%A9%D8%B3.html
    ————-
    سرشار: امسال با نام تجاری «روشنا» وارد بازار شده‌اند. در ارتباط هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *