قالب وردپرس افزونه وردپرس

سرشار: پیشرفت‌ فن‌آوری در حوزه کتاب ناشران را با چالش مواجه می‌کند – خبرگزاری فارس

محمد سرشار گفت: پیشرفت‌های فن‌آوری در حوزه کتاب چالش‌هایی را ایجاد می‌کند که این چالش‌ها برای ناشران است و نه نویسندگان، ناشران باید در آینده جایگاه جدیدی برای خودشان تعریف کنند.
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نشست بررسی نسبت کتاب و رسانه به همت روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سرای اهل قلم نمایشگاه کتاب با حضور محمد سرشار و سید بشیرحسینی برگزار شد.
در این نشست بشیرحسینی از استادان دانشگاه در حوزه علم ارتباطات در ابتدا درباره ماهیت کتاب بودن قرآن از حاضران پرسید که آیا با توجه به نزول تدریجی قرآن این رسانه به یک گاهنامه یا وبلاگ شبیه‌تر نیست تا یک کتاب؟
وی گفت: اگر پیامبری امروز نازل شود بعید نیست که به جای کتاب از رسانه‌های تصویری دیگری استفاده کند و قرآن هم کتابی به شدت مصور است و ضمن آنکه به جاذبه‌های لفظی و بصری برای جذب مخاطب هم توجه دارد.
استاد دانشگاه در ادامه با طرح سه سئوال چرا باید کتاب خواند چه کتابی را بخوانیم و چگونه بخوانیم گفت: ما امروز از ضرورت مطالعه می‌گوییم اما از ضعف‌های زیربنایی مطالعه نمی‌گوییم به طوری که بسیاری از کودکان و نوجوانان ما امروز حتی در روخوانی کتاب هم ضعیف هستند.
وی در ادامه به عناصر سرگرم‌آموزی کتاب، صنعت خلاقانه و کتاب‌های لذت‌بخش اشاره کرد و پرسید: هم اکنون ما چند کتاب قرآنی مخصوص کودکان و نوجوانان داریم و در عین حال کتاب‌های ما چقدر درد جامعه را منتقل می‌کند و به روز و کارآمد هستند.
حسینی در ادامه اظهار داشت: مشکل اصلی ما قیمت کاغذ نیست نبود صنفی به عنوان نویسنده است که از راه کتاب ارتزاق کند. هر نویسنده‌ای که من سراغ دارم شغلش نویسندگی نیست و شغل دیگری دارد.
تناسب اوقات فراغت با آدم‌های چندشغله، ترافیک و ….
در ادامه این نشست محمد سرشار با اشاره به تناسب اوقات فراغت و کتاب‌خوانی گفت: ما وقتی می‌خوانیم مشکلات کتاب‌خوانی در کشورمان را بررسی کنیم باید نگاهی هم به آدم‌های چندشغله، مشکلات رفت و آمدی و ترافیک و در عین حال میزان علاقه اجتماعی و خانوادگی افراد داشته باشیم.
وی افزود: میزان سرانه مطالعه در کشورهای اروپایی بیشترین است چون آب و هوای سرد، فردگرایی و خانواده‌های سست باعث شده که مردم این کشورها به کتاب پناه بیاورند.
وی افزود: هنوز در کشور ما سیاست‌گذاران تکلیف خودشان را مشخص نکرده‌اند و نمی‌دانند که برای مقابله با هجمه‌های ماهواره‌ای نباید با شبکه‌های بیشتر تلویزیونی جامعه را به سمت رسانه‌های تلویزیونی سوق داد و باید برنامه‌ریزی برای هدایت جامعه به سمت مطالعه بیشتر و ارتباطات خانوادگی بهتر انجام شود.
سرشار در ادامه با اشاره به تغییرات روزافزون فن‌آوری در رسانه‌ها در بررسی تأثیر این فن‌آوری‌ها در فرهنگ و مصرف مخاطبان تأکید کرد و گفت: در دوران ما باید تعریف مجددی از کتاب انجام شود درست است که کتاب‌های دیجیتال امکانات بیشتری فراهم می‌کنند اما اشتباه می‌کنیم اگر فکر کنیم که کتاب‌خوان‌های بیشتری را به خود جذب می‌کنند.
سرشار در ادامه امکانات جدید سایت آمازون را برای نویسندگان کتاب مثال زد و گفت: هم اکنون بسیاری از نویسندگان می‌توانند کتاب خود را در این سایت صفحه‌آرایی کنند و برای فروش به مخاطبان ارائه کنند و این چالشی برای ناشران در آینده است چون فن‌آوری به سمت حذف ناشران می‌رود و ناشران باید جایگاه جدیدی برای خودشان تعریف کنند چون در آینده ارتباط مخاطب با نویسنده روز به روز آسانتر خواهد شد.

مطلب پیشنهادی

هشدار درباره سیطره نمادهای فرهنگ مهاجم در لوازم تحریر کودکان و نوجوانان ایرانی ـ گفتگو با خبرگزاری فارس

رئیس حوزه هنری کودک و نوجوان گفت: بازار لوازم تحریر کودکان و نوجوانان ایرانی، در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *