قالب وردپرس افزونه وردپرس

چرا انتخاب آقای ملک‌احمدی به عنوان دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، یک اقدام ارتجاعی و غلط بود؟ ـ نامه‌ای از یک کتابدار

ketabkhane-malek-ahmadiپیشتر در گفتگویی با خبرگزاری مهر، پیشینه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را به اجمال بررسی و انتخاب آقای ملک‌احمدی را تقبیح و اصلاح این خطا را تحسین کرده بودم.

این موضع‌گیری براساس اخباری بود که از مدیران و کتابداران نهاد به دستم می‌رسید. یکی از این موارد، دردنامه‌ایست که یک کتابدار در ۱۶ اردیبهشت امسال، ارسال کرده است. بخشهایی از آن را با هم بخوانیم:

[…] در حال حاضر همانطور که خودتان هم مطلع هستید متأسفانه شاهد تعطیلی قسمت عمده ای از فعالیت های فرهنگی کتابخانه ها هستیم. طرح کتاب من، مسابقات کتابخوانی آن لاین، ایستگاههای مطالعه از جمله مهم ترین این طرح ها هستند که به گفته ی دبیر کل محترم کنونی و به تدبیر ایشان فعلاً متوقف شده است و خدا می داند کی قرار است دوباره راه اندازی شود.
علاوه بر این از ابتدای سال ۱۳۹۳ حتی یک شماره جدید از نشریات مشترک کتابخانه به آن ارسال نشده است. ـ حداقل در کتابخانه ما که اینطور بوده است ـ از شما خواهشمندم به عنوان یکی از نویسندگان متعهد و دغدغه مند در حوزه کتاب و کتابخوانی که دررسانه های مختلف اجازه و امکان بیان نظرات و نوشته هایتان را دارید, در نقد وضعیت موجود بنویسید. شما حتما بیشتر از اینجانب شاهد زحمات مدیران قبلی در راستای راه اندازی و توسعه طرح های مذکور بوده‌اید و از اهمیت آن هم مطلع هستید.
چرا با تغییر مدیریت‌ها، نه تنها نباید شاهد بهبود و توسعه ی وضعیت فرهنگی باشیم بلکه همان طرح های قبلی هم -که هنوز عمر زیادی از آنها نمی گذرد و در آستانه پیشرفت و شکوفایی هستند- تعطیل می شود.
اخیرا هم ظاهرا آقای ملک احمدی اظهار داشته اند که فعلا بعضی از طرح ها متوقف می شود تا به وضعیت معیشتی کتابداران رسیدگی شود و بعد کم کم برای ادامه یافتن و یا چگونه ادامه داشتن آن تصمیم می‌گیرند.
سئوال اصلی اینجاست که جواب آن همه وقت، زحمت و هزینه‌ای که صرف حتی شناسایی [شناساندن] این طرح ها به مردم شده است را چه کسی می خواهد بدهد چه رسد به اینکه باید سال ها منتظر بمانیم تا در صورت راه شروع مجدد تازه به چایگاه فعلی اش برسد.
در سالی که مقام معظم رهبری (مدظله) توقع جهاد در عرصه فرهنگ را دارند آن هم با عزم ملی، بسیاری از کتابداران هم که از فعالین این حوزه هستند نسبت به اینگونه توقف ها رضایت ندارند و همچنین اصلاح یک مشکل در هر سازمانی دلیل موجهی برای تعطیلی دیگر فعالیت های آن نیست.
متأسفانه به رغم پیگیری ها و اعلام اعتراض خود و برخی از دوستانم به وضع موجود و مسئولین کنونی، پاسخ مناسبی از سوی ایشان دریافت نکرده‌ایم.
از شما خواهشمندم به همراه دوستانتان تا می توانید تلاش کنید که انشاءالله وضعیت کنونی بهبود یابد و خدای نکرده از این پس شاهد رکود کتابخانه‌ها، کاهش یافتن تعداد مراجعان و یا بی‌توجهی به گرایش دادن افراد به سمت مطالعه مفید نباشیم.

مطلب پیشنهادی

قهرمان‌کشی ـ نگاهی به فیلم سینمایی «مزار شریف» حسن برزیده

یکی از نیازهای روزگار ما، معرفی «قهرمان‌»ها به جوانان و نوجوانان است. غربیها در قهرمان‌سازی، …

۲ دیدگاه

 1. سلام اقای سرشار!
  امیدوارو حالتان خوب باشد.
  حدود بیست روزی است که هرگاه سایت شماراباز میکنم نوارسفیدی به عرض حدود سه سانتی متر از بالا تا پایین صفحه ودرابتدای سطورروی نوشته ها را میپوشاند بطوری که سه-چهارکلمه ابتدای هرسطررانمی توان دید.هرکافی نت هم که رفته ام همین مشکل وجوددارد.بررسی کنید که فقط در کرمانشاه اینگونه است یا همه جا اینگونه است.
  موفق باشیدالتماس دعا.
  این ایمیلی هم که نوشته ام مدتی است باز نمی شود اما چون ایمیل دیگری ندارم و لازم بود انجاایمیلی بنویسم همان رانوشتم.

 2. محمد سلام خوبی؟
  سایت قبلی ات خیلی قشنگ تر بودا

  به وبلاگ حقوق هفتاد و هشت سر بزن
  حسین ع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *